*jógová terapie/kompenzační cvičení/jóga pro všechny *power yoga *fitdance/taneční fitness *břišní tanec603865016
leya@leya.cz

O praktikovaných stylech

o praktikovaných stylech

 

KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ (YÓGOVÁ TERAPIE ČI "JÓGA PRO VŠECHNY") - aneb jak cvičit a neublížit si :-)

Lekce svým stylem spadá do pomalých forem cvičení (typu "BODY&MIND"). Tímto cvičením kompenzujeme/napravujeme dysbalance/nesoulad našeho těla nejrůznějšího původu (prenatal/postnatal stadium, současný životní styl apod.) a charakteru (na úrovni fyzického těla - projevující se např. přetížením, ochabnutím, blokádami, bolestmi atd., a úrovni psychické - stres, deprese, neurózy, psychózy atd.). Praktikování se zaměřuje na nejvíc zatěžované a problematické, především velké, klouby (kotníky, kolena, kyčle, páteř, ramenní pletenec, loket) a svalové skupiny (např. svaly pánevního dna a středu těla - hluboký stabilizační systém, svaly zad a dále dolních končetin), ale také na občas opomíjené postavení a funkci samotného chodidla. Pro lekce používám zejména jógových praktik (ásany/tělesné pozice, dechové techniky, meditační/relaxační techniky) a využívám především jejich pozitivních zdravotních a všeobecně harmonizujících hledisek. Nezapomínám ale také na svoji téměř dvacetiletou taneční praxi břišního tance a jeho kladné účinky na ženský organismus resp. na mnohaletou lektorskou činnost a zpětnou vazbu mých "žaček", a proto do hodin zařazuji také některé blahodárné pozice z břišního tance, které Vám ale v závěru připadají naprosto přirozené, univerzální a prospěšné.

Cvičení vhodné pro všechny, také jako prevence nejrůznějších obtíží. Vhodná konzultace před cvičením pro individuální úpravu lekce dle konkrétních zdravotních hledisek.

 

DANCE YOGA - dynamické provedení zejména powerjógových pozic, které jsou propojené tanečními kroky nejrůznějších tanečních stylů.

Vhodné pro jedince, kteří mají alespoň základní praxi a povědomí o ásanách z powerjógy.

 

POWER YOGA

 

FITDANCE/TANEČNÍ FITNESS

Lekce svým stylem spadá do forem aerobního tréninku – jedná se o formu intervalového tréninku, využívá se pojmenování „přerušovaný trénink“. Střídají se pomalé a rychlé skladby. Tepová frekvence se po dobu tréninku udržuje v aerobní zóně, zvyšuje se a klesá s měnící se skladbou.

Lekce trvá zpravidla 60 minut, začíná warm-upem, který čerpá a používá podobné prvky jako aerobik. Po rozehřátí následuje "taneční párty", plná nejrůznějších rytmů od latinskoamerických přes popové a hip hop až po téměř lidové :-). 

HLAVNÍ ROLI HRAJE HUDBA! 

U latinskoamerického stylu převažuje hudba salsy, merengue, reggaetonu, calypso, cumbie, cha-cha, quebradita, mambo, jive apod., dále se setkáváme i s prvky z orientálních i afrických tanců, s flamencem, řeckou zorbou atd.

Každý tanec má základní kroky a proto i FITDANCE má standardizované kroky. Tyto kroky jsou součástí lekce i v podobě variací. Lekce končí pomalou skladbou, kdy je proveden cool down (snížení tepové frekvence) a důležitý strečing.

Pozn.: Aerobní trénink (z řec. aer – vzduch) je fyzická aktivita na nízké nebo střední úrovni, při které kardiovaskulární a dýchací systém stačí tělu dodávat kyslík v potřebném množství. Koncentrace laktátu ve svalech se pohybuje kolem 2 mmol/l krve. Jedná se o jakoukoli fyzickou aktivitu (sportovní činnost) prováděnou se střední intenzitou a zvýšenou tepovou frekvencí, která do pohybu zapojuje velké skupiny svalů a trvá alespoň 15 minut. Zpravidla se ale jedná o delší časový úsek.

Během této aktivity tělo využívá kyslík k přeměně tuků a glukózy na energii. Po vyčerpání glykogenu začíná tělo brát energii z tukových zásob. Proto se aerobní trénink/cvičení doporučuje při hubnutí. dále je aerobní trénink také prospěšný pro snížení klidového a zátěžového tepu, snížení krevního tlaku, zlepšení průtoku krve a látkové výměny, posílení srdce (snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění), snížení cholesterolu, zlepšení výkonu plic a srdce, redukce tukových zásob a v neposlední řadě k uvolňování endorfinů (hormonů dobré nálady), což vede ke snížení hladiny stresu.

 

METABOLIC TRAINING - vysoce frekvenční trénink v anaerobní zóně určený především pro zvyšování kondice a svalové hmoty pomocí váhy vlastního těla.

Cvičení vhodné pro pokročilejší jedince.

 

BŘIŠNÍ TANEC

...stránka se upravuje...